obr.jpg, 3kb

Barokní architektura v Čechách

obr.jpg, 3kb

Úvod

Téma Barokní architektura v Českých zemích jsem zvolila hlavně z důvodu zopakování si tohoto období na přijímací zkoušky na fakultu architektury. Sama toho zatím moc o baroku nevím. Vycházím tedy z úplné neznalosti tohoto architektonického stylu a chci, aby čtenář, po přečtení této práce, byl schopen poznat jak stavby uvedené v této seminární práci, tak aby sám poznal jakoukoli stavbu postavenou v tomto stylu. Práce je určena široké veřejnosti, hlubší znalosti architektury rozhodně nejsou potřeba, protože většinu pojmů se pokusím v práci vysvětlit.

Tato seminární práce se dále soustřeďuje na stavební techniku baroka a na nejdůležitější představitele a stavby, které byly v Českých zemích postaveny podle jejich návrhu. Barokních staveb je v České republice nesčetný počet a proto ve své seminární práci uvádím pouze ty nejznámější a nejvýznamnější. Většinou se však jedná o stavby v Praze nebo v Chebu, protože hlavně na ty se bude ptát komise u přijímacího řízení na fakultu architektury.

Několik barokních staveb jsem už navštívila, ale byly to většinou stavby v zahraničí. Například Zwinger (obrazárna) v Drážďanech a zámek Sanssouci v Postupimi. Mezi české barokní stavby, které jsem navštívila, patří Kostel sv. Kláry v Chebu a pravoslavný Chrám svatých Cyrila a Metoděje v Praze.

Metodika

Informace čerpám z několika knížek a to z knížky od Václava Hájka – Architektura, Klíč k architektonickým slohům. Dále z knížky Marie Černé – Dějiny umění a z knížky Architektura v proměnách tisíciletí od Jaroslavy Staňkové, Radomíry Sedlákové, Rudolfa Pošvy a Svatopluka Voděry. Důležitým zdrojem informací je i internetová stránka české, popřípadě německé a anglické wikipedie. Obrázky stahuju z internetu, ale některé obkresluji z knížek.

Cílem mé práce je naučit se základní barokní stavby u nás v Čechách a jejich architekty.

obr.jpg, 3kb Anotace Úvod Události v pozadí­ Zrod BA Stavební technika BA Přehled znaků Pojmy Závěr Zdroje Rozcestník obr.jpg, 3kb