NĚMECKÝ JAZYK

DSD II - Informace o zkoušce

Deutsches Sprachdiplom - Jazykový diplom - je mezinárodně uznávaná zkouška z německého jazyka připravená stálou Konferencí ministrů školství spolkových zemí SRN se sídlem v Bonnu. Je uznávaná na nejvyšší úrovni v evropském referenčním rámci; získání jazykového diplomu II. stupně (DSD II) prokazuje výborné znalosti německého jazyka, literatury a reálií a rozvoj interkulturní kompetence. Diplom umožňuje například přímý vstup studenta na vysoké školy v německy mluvících oblastech, bez povinnosti skládat další jazykovou zkoušku. Zkoušku DSD II lze absolvovat v mnoha zemích světa; v České republice je jen několik zkušebních center, mezi nimi je od roku 1999 i Cheb.

Studenti naší školy, kteří si zvolí zaměření na německý jazyk, absolvují v osmiletém cyklu v rámci rozšířené výuky NJ bezplatně také hodiny přípravy ke zkoušce a většinou v osmém ročníku studia se zdarma hlásí ke zkoušce, která probíhá přímo na naší škole - zkušebním centru. Při studiu jim pomáhají naši čeští učitelé - aprobovaní středoškolští učitelé němčiny - a lektorka - rodilá mluvčí s univerzitním vzděláním pro výuku německého jazyka a od roku 1999 vedoucí zkušebního centra DSD v Chebu, paní Andrea Hielscher. Zkouška DSD II má dvě části - v listopadu probíhá část písemná a v lednu část ústní.

Písemná část zkoušky probíhá ve dvou dnech, kdy kandidáti zpracovávají test k poslechu originálního textu, test ke čtenému textu, test znalosti gramatiky a slovní zásoby a píší slohovou práci. Práce jsou opravovány v SRN na mnichovské univerzitě. Ústní část zkoušky představuje práci s krátkým předloženým textem, shrnutí jeho obsahu, literární diskusi o díle vybraného německy mluvícího autora a dále konverzaci na téma z reálií německy mluvících zemí.

Výborné výsledky našich studentů při zkoušce DSD, maturitní zkoušce, při přijímacích zkouškách na různé typy vysokých škol v České republice i v zahraničí i jejich dobré reference v dalším zaměstnání svědčí o jejich kvalitní jazykové přípravě na naší škole.

30. 8. 2004