Vlajka

Perfektum         

Je to složený minulý čas. Značně převládá v hovorové němčině. Vyjadřuje vztah minulého děje k současnosti, a proto se vyskytuje v otázkách a rozhovorech obecně.
Tvoří se pomocí pomocného slovesa v přítomném čase a příčestí minulého. Pomocným slovesem může být sloveso haben (mít) nebo sein (být). Ve většině případů se používá sloveso haben. Pomocné sloveso sein se používá u sloves, která vyjadřují pohyb nebo změnu stavu. Významové sloveso v příčestí minulém se umisťuje na konec věty.

Příčestí minulé můžeme vytvořit v podstatě pěti způsoby, u každého typu sloves ho tvoříme jinak:
  1. Slabá slovesa
  2. Silná slovesa
  3. Smíšená slovesa
  4. Modální slovesa
  5. Pomocná slovesa
  1. Slabá slovesa: Vytvoří se pomocí předpony ge- a přípony -t nebo -et (u sloves končících na -t nebo -d)
    Slovesa, která mají odlučitelnou předponu, vkládají ge- mezi předponu a kmen slovesa.
    Předpona ge- se nepřidává k slovesům:
  2. Silná slovesa: Tvoří se pomocí předpony ge- a přípony -en. U některých sloves dochází ke změnám kmenových samohlásek.
  3. Smíšená slovesa: Tvoří se úplně stejně jako u slabých sloves. Liší se pouze tím, že dochází ke změně kmenové souhlásky -e- na -a-
  4. Modální slovesa: Tvoří se stejně jako u slabých sloves a u sloves dürfen, können, mögen a müssen dochází ke změně přehlásky.
    V perfektu modálních sloves se jako pomocné sloveso používá sloveso haben. Pokud je ve větě s modálním slovesem i sloveso významové, je modální sloveso v infinitivu.
  5. Pomocná slovesa: U slovesa haben se tvoří pravidelně jako u slabých sloves. U sloves sein a werden se tvoří nepravidelně.
    V perfektu slovesa haben se používá pomocné sloveso haben a v perfektu sloves sein a werden pomocné sloveso sein.

    Pořadí větných členů v různých typech vět
        Pokud si nyní chcete procvičit tvoření perfekta v němčině, klikněte na následující odkaz a vypracujte si cvičení 5, 6, 7 a 8.

        Zpět

Valid HTML 4.01 Transitional