Zeměpisné hry na internetu



Kvízy

Můžeme je rozlišit podle způsobu výběru odpovědí:
a) Odpověď je možno vybrat z nabídky, ve které se obvykle nevyskytuje více než 5 různých možností.

Na internetu se nalézá velký počet klasických kvízů, v kterých odpovídáme většinou na 10 otázek, po jejichž zodpovězení se dozvíme percentil úspěšnosti. Dále se můžeme setkat s propracovanějšími verzemi těchto her. Většinu z nich nalezneme na zahraničních webech a těmi nejzajímavějšími z nich jsou:

Geonet

Geonet-hra od americké společnosti Houghton Mifflin company, která se specializuje na vytváření doprovodných výukových materiálů. Příběhem hry nás provází malý, animovaný bobr, který má zjevně za úkol přiblížit tuto hru i mladším hráčům. Po správném zodpovězení nám program sám nabídne doplňkové informace a zajímavosti týkající se dané otázky. Můžete si vybrat z okruhu otázek jako je umístění měst a států, místa a regiony, přírodní zákonitosti v pedosféře, atmosféře a hydrosféře,populace a kultura, životní prostředí a společnost.
Podle mého názoru je tato hra kvalitním přínosem pro vzdělávání, i když je v anglickém jazyce. Doplňkové informace jsou velmi zajímavé a napovídají mnoho o dané problematice.

Zeměpisný virtuos

Zeměpisný virtuos je český kvíz, obsahující 100 her o patnácti otázkách, u nichž se dá vybrat odpověď ze čtyř možností. Po úspěšném zodpovězení otázky můžete získat titul. V mém případě mě možnost získání titulu velice motivovala a proto jsem i přes prvotní neúspěchy v hraní pokračovala a postupně se zdokonalovala v požadovaných znalostech.

World exploration

World exploration je americká hra, která se nachází na stránkách CIA. Hlavní předností této hry je grafické zpracování, které ovšem nezaručuje vyšší kvalitu. Nevýhodou je, že po špatném zodpovězení otázky hra nekončí, ale naopak můžete stále zkoušet zbylé možnosti.
Kvůli výše uvedenému problému si myslím, že hra nemá dostatečnou vzdělávací kvalitu. Když k tomuto faktu připočteme i to, že se nedozvíme na konci hry úspěšnost, s jakou jsme pracovali, neměla pro mě hra žádný vzdělávací význam.

Kvízy na webových stránkách National Geographic jsou rozděleny do zajímavých kategorií: přírodní zajímavosti (Grand Canyon, Mount Everest) a jevy (tornáda) a národy (Inkové). Dále na stránkách How stuff works nalezneme velký počet kvalitnějších kvízů.

b) Odpověď na položenou otázku nelze vybrat, kvůli absenci nabídky :

Zastaralejší verzí již zmiňovaných kvízů jsou ty, které nám neumožňují hned po zodpovězení se dozvědět naši úspěšnost, protože námi vyplněný kvíz se následně odesílá autorům hry na jejich email. Ti nám potom zašlou zpětný email se správnými odpověďmi. Na rozdíl od těch předešlých kvízů nemá hráč přístup k nápovědě, a proto je nucen si mnohé, doplňující informace nalézt sám na internetu. Když vezmeme v potaz, že je často nutné pročíst si celý článek k zjištění té jedné potřebné informace, má tato hra vysoce kvalitní vědomostní přínos.



Rozcestník Stránky školy