Zeměpisné hry na internetu

Orientace na mapě

Všechny typy her, které se zabývají orientací na mapě, jsou v podstatě stejné. Rozdíly jsem nalezla pouze v jejich obtížnostech.

Jednodušší:

Alienz!

Mezi opravdu nejjednodušší patří hry, kde nám k úspěšnému absolvování stačí úplné základy zeměpisu, to znamená, že se většinou jedná o světadíly nebo největší státy, které máme za úkol nalézt. Dále sem patří vůbec nejznámější zeměpisná hra, ve které přiřazujeme hlavní města ke státům. Pokud si hráč myslí, že dostatečně procvičil hlavní města jedné oblasti, může z nabídky vybrat jiný světadíl a své znalosti prohloubit. Jednoduchost této hry spočívá v tom, že hráči stačí pouze označit příslušný stát a není brán zřetel na zeměpisné souřadnice města.

Těžší:

Traveler IQ Challenge

Jiná, avšak u studentů méně oblíbená verze této hry, je založená na stejném principu určování pozic měst (nebo objektů). K dispozici je ale pouze mapa slepá. V jednodušším případě jsou na mapě znázorněny alespoň hranice jednotlivých států. V této verzi se předpokládá, že má hráč hlubší znalosti o umístění daného města. Body jsou přidělovány za co nejpřesnější lokalizaci města, která je pak porovnávána s umístěním skutečným. Tento typ hry je zpravidla možný hrát ve dvou.

World momuments: Poznávání památek si můžeme procvičit jejich přiřazováním k jednotlivým státům. Nevíme- li si rady s nějakou z nich, pomůže nám zcela jistě nápověda pod mapkou, kde se dozvíme polohu a jeho historii.

Geo Challenge: Je částečně založena také na orientaci na mapě a má 4 kola, která jsou ale časově omezená. V 1. kole nás jako první úkol čeká přiřazování vlajek ke státům. Máme zde na výběr z šesti možností, což není zase tolik, ale kdybychom přece jenom zaváhali, můžeme si dát malou přestávku a mezitím se výběr vlajek o jednu zúží. Je tedy jasné, že nakonec se můžeme dobrat správné odpovědi i při fatálních neznalostech, avšak bodové ohodnocení nebude nijak štědré.
Následuje rozpoznávání státu podle jeho tvaru. K dispozici jsou tentokrát pouze 4 možnosti, ale i přesto mi nějaké dali velice zabrat. Proto i tato část hry disponuje funkcí, která pomalu zviditelňuje zbytek mapy, přesněji okolní státy.
V předposledním kole se setkáváme se slepou mapou, na které bychom měli vyhledat a vyznačit co nejpřesněji města, která po nás hra vyžaduje. Důležitým faktorem jde zde také přesné umístění, které je mimo jiné jedním z důležitých ukazatelů počtu bodů, které si z tohoto levelu odneseme. Pokud neznáme správnou odpověď, nemusíme věšet hlavu, jelikož Geo Challenge nám po chvíli bezmocného bloumání sdělí stát, ve kterém město leží.
Poslední kolo je o poznávání památek a následném přiřazování je k přesnému místu. Pokud i tentokrát dlouho váháme, program nám sám sdělí, kde přesně se pamětihodnost nalézá.
Ať již po úspěšném, či neúspěšném absolvování všech otázek, program na konci hry automaticky sčítá body a sděluje nám, jak jsme zdatní při plnění zeměpisných úkolů. Podle výsledků nám poté přidělí zasloužený titul.

Rozcestník Stránky školy